Народни танци

СТИЛ

Съвкупост от външни прояви и белези,който са резултат от известни традиции, изразени чрез една художествена форма.

ХАРАКТЕР

Съвкупност от чувства,  мисли и настроения.

  • ТАНЦОВИ ФОРМИ
    1. Сценично обработен танц в него няма драматургични задачи целта е търсенето на

    най-ярката му форма, разкривайки емоционалната същност на танца. Обикновено в танца има едно настроение, веселие, развлечение.

    Състои се:

    • Увод който ангажира зрителя
    • Изложение
    • Финал съвпада с кулминацията обикновено най- силната част от танца за да остави добро впечатление /силният финал спасява слабият танц/.

ТЕМАТИЧЕН ТАНЦ

При този танц темата е ярко изразена.

Всички движения и епизоди в танца се облягат на основната тема, героите са типизирани, отсъства сюжета, развиват се различни варианти на една и съща тема с минимално съдържание което е разпространено върху максимална форма.

Темата е кръг от жизнени явления  и мисли, обхванати от  твореца на произведението.

СЮЖЕТЕН ТАНЦ

Тук имаме наличие на сюжет, той изисква логическа последователност. Епизодите в танца са взаимосвързани в едно цяло и не е възможно тяхното съкращение или разместване.

ТАНЦОВА СЮИТА

Състои се от минимум три девертисментни танца индивидуално завършени и контрастни помежду си. Сюитата е задължително масова с висок обем, съдържа висока контрастност в ритъм и темпо. Въпреки високата контрастност на отделните танци който я съставят тя трябва да бъде обеденена в едно цяло с един характер и от една област или една националност и др.