Смята се, че първата успешна фотографска снимка е направена през 1822 година, но не се е запазила. Първата, достигнала до нас е от 1826 година и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс.

ЗА ПО – ЯСНА СНИМКА
  • Обикновено прибираме лактите до тялото за да е стабилен фотоапарата.
  • Импровизиран статив – подпираме се на стена / поставяме апарата на парапет за да се избегне трепване, усукваме ремъка около ръката тъка че апарата да е стабилен, може и да пуснем последователни снимки тъка че все един кадър да излезе без трепване.
  • При липса на статив и силна светлина използваме по-бърза скорост на затвора която отговаря или превишава фокусната дължина на обектива.
  • Ако снимаме с статив изключваме стабилизацията на обектива / в противен случаи обектива търси вибрация която да отстрани /, желателно е да снимаме с жичен спусък / всяко докосване на апарата създава трепване/.
  • За спортни мероприятия използвайте монопод / по бърз и мобилен за спортна фотография /.

 

ЦВЕТЯ

Ако снимаме цветя – снимката трябва да е под ъгъл при който цветето не го виждаме всеки ден, желателно е в обектива да попаднат всички възможни аспекти на цветето . Фокусирайте само цветето а всичко зад и около него трябва да е размазан фон не е необходимо други цветя или предмети да расейват погледа. Използвайте макро обектив снимайте на статив. Ако нямате макро обектив използвайте приставка която се завива в предната  част на обектива.

Снимайте цветя през облачни и мрачни дни, след дъжд капчиците вода попаднали върху цветето ще подсилят вашата фотография. Ако ли снимаме през слънчеви дни то светлината трябва да пада от задната страна на цветето.

Снимайте на цветя  на едноцветен  фон  бял или черен  просто намерете  бял или черен картон поставете го зад цветето на около 1м. и пробвайте.